Otvorenje izložbe portreta na Sveučilištu Sjever

Autor: Stjepana Kadić, 13. 2. 2023.

Izložba „Best of Drnje“ je svečano otvorena 10. veljače 2023. na Sveučilištu Sjever u Koprivnici. Obuhvaća radove učenika i učitelja naše škole nastale u razdoblju od 2015. do 2020. godine. Zahvaljujući djelatnicima škole, općini Drnje i Obrtničkoj školi Koprivnica radovi su prvi puta izloženi široj javnosti. Na ovom otvorenju djelatnici škole su u mirovinu ispratili zamjenika ravnateljice Ivana Pikivaču.

Uspješna suradnja započela je 2015. godine kada je učitelj likovne kulture Mario Dimić s učenicima 8. razreda likovno obradio Tango, pjesmu rock grupe Vatra.

Entuzijazam, kojim su Erasmus+ tim i koordinatorica Ana Tustonjić Dombaj prezentirali aktivnosti za dolazak partnerskih škola iz Grčke, Estonije i Cipra u prosincu 2018., potaknuo je učitelja Dimića za izložbu dobrodošlice, ali i najveći likovni izazov u radu sa učenicima. Učenici 8. razreda portretima grčkih bogova i filozofa crtački su nadmašili svoje mogućnosti te spoznali da mogu realizirati bilo koji izazov. Kao domaćini županijskog natjecanja iz biologije ista generacija učenika se predstavila izložbom „Biologija kroz likovni mikroskop“ s portretima poznatih hrvatskih i inozemnih znanstvenika. Izložba je ostvarena zahvaljujući tadašnjoj učiteljici biologije Dunji Valenčak, sadašnjoj ravnateljici škole u Drnju.

Upravo s ovom najtalentiranijom generacijom došao je i još veći izazov. Za završnu izložbu u lipnju 2019. obradili su Bohemian Rhapsody, pjesmu rock grupe Queen. Ohrabrenje i poticaj za pripremu izložbe o intrigantnom Mercuryju dao je tadašnji ravnatelj Ivan Pikivača. U suradnji s učiteljicom Vedranom Pintarić Vetmom izložba je postavljena i otvorena u školi.

Nakon uspjeha s učenicima, u likovne izazove su se upustili i učitelji škole. Povodom Dana učitelja izradili su portrete kolega iz zbornice ili poznatih osoba, koje ih inspiriraju. Sljedeći izazov bila je izrada linoreza portreta žena koje su svojim djelovanjem mijenjale svijet. Linorezi su izloženi povodom Dana žena 2020. godine.

Prepoznavši uspješan rad učenika škole iz Drnja, izdavačka kuća Profil Klett je zamolila za suradnju koja je ostvarena izradom portreta Miljenka Smoje i glumaca iz serije Naše malo misto. Potrete su izradile četiri učenice 8. razreda, koje su unatoč online nastavi, u svibnju 2020. izložile još jedan rad. Prema uputama u online komunikaciji nacrtale su svaka po jedan dio lica portreta Mirka Pikivače. Bio je veliki izazov spojiti crteže u cjelinu, a da pritom lice ostane prepoznatljivo. Ovaj portret bila je zahvala ravnatelju Pikivači na iznimnoj suradnji. Vjera u rad i neograničena umjetnička sloboda rezultirala je izvrsnim radovima i nadahnućem za buduće izazove.

Otvorenje izložbe portreta na Sveučilištu Sjever

Autor: Stjepana Kadić, 13. 2. 2023.

« Svibanj 2024 »