« Listopad 2018 »

Roll up Prilika za sve 3.pdf

Dan ružičastih majica
Autor: Stjepana Kadić, 28. 2. 2018.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ove godine to je 28. veljače.

Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj kanadskoj školikada je srednjoškolac koji je podržavao svoju majku, oboljelu od raka, obukao ružičastu  majicu u školu. Grupa dječaka ga je u tome podržala i oni su također obukli ružičaste majice u školu i tako poslali  poruku o važnosti tolerancije i nenasilja. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

U Hrvatskoj se Dan ružičastih majica obilježava od 2014. godine. Naša škola ga također obilježava već nekoliko godina u znak podrške nenasilju.

I ove godine je većina učenika i učitelja nosila ružičaste majice u našoj školi, a znak podrške dali smo zajedničkim fotografiranjem. Ove smo godine za fotografiju odabrali oblik majice. Bilo je lijepo vidjeti kako su se svi zajedno, učenici i učitelji, ujedinili u borbi protiv nasilja i time obilježili taj važan dan.

RECI I TI NE NASILJU!

Novinarska skupina