« Prosinac 2017 »

"Đelem, Đelem" prva samostalna izložba
Autor: Maja Hižman, 7. 4. 2017.

Povodom sutrašnjeg Svjetskog dana Roma u prostorima naše škole danas je otvorena prva samostalna izložba učenika Stjepana Oršoša. Njegov učitelj likovne kulture, Mario Dimić, za njega kaže kako „ima iznimne crtačke sposobnosti, naročito izražavanja flomasterima/markerima. Likovni problem kojim prezentira svoje crtačke vještine je linearna tekstura. Baza njegovih radova je kvalitetan linearni crtež olovkom te zadanu kompoziciju obogaćuje kvalitetnim tretiranjem crta bilo da se radi o kontrastu rijetko/gusto bilo da stvara mrežu, bilo da linearno proširuje ili spaja mnoštvo crta u jednu početnu točku očišta. Posjeduje iznadprosječnu likovnu inteligenciju i fantastično razumije likovni jezik/govor.“

Stjepanovi radovi inspirirani su himnom Romskog naroda „Đelem, Đelem“. Naime, Stjepan nije prvi učenik romske nacionalne manjine koji je otvorio svoju prvu izložbu. Ovo je nekako već postala tradicija jer naša škola ima oko 20 % Roma, a o njihovim talentima već se pisalo, a vjerujemo kako ćemo tako nastaviti i u budućnosti.

Otvaranje izložbe medijski je popratila Srce TV.

Sutrašnji Svjetski dan Roma čestitao je ravnatelj kao i ravnateljica dječjeg vrtića Snježana Tišljarić. U svojoj poruci učenicima oboje su istaknuli važnost tolerancije jer na kraju svega svi mi zaslužujemo jednaku priliku bez obzira na svoju pripadnost, kulturu i način života.

DSC05224.JPG (1.26 MB)
DSC05229.JPG (833.37 KB)