2023-03-22 10:52:55

Svjetski dan sindroma Down

      

   Jučer, na prvi dan proljeća, a ujedno i na Dan darovitih, obilježavanju Svjetskog dana sindroma Down nošenjem šarenih rasparenih čarapa pridružili su se učitelji i učenici OŠ Fran Koncelak Drnje. Šarenim čarapama želi se upozoriti na poteškoće osoba s Downovim sindromom i potaknuti poboljšanje njihovog položaja u društvu. Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape, jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti. Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo.

Vjeroučiteljica Ksenija Marić

>> Video, 2. r. PŠ Josipa Genralića Hlebine

   Down Syndrom International (DSI) službeno je odredio 21. ožujak kao Svjetski dan osoba s Down sindromom (WDSD). Taj datum odabran je kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma.

   Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s Downovim sindromom. Taj poremećaj sprječava normalan tjelesni i mentalni razvoj djeteta. Down sindrom smatra se jednim od najčešćih genetskih odstupanja pri kojem postoji višak jednog ili dijela jednog kromosoma što uzrokuje različite probleme u psihofizičkom razvoju djeteta. Uzrok Downova sindroma otkrio je 1959. godine genetičar Jerome Lejeune kada je na 21. paru kromosoma otkrio još jedan kromosom viška – umjesto 2 tu su se nalazila 3 kromosoma, a u cijeloj stanici umjesto 46, ukupno 47 kromosoma. Downov sindrom kao naziv za skup zajedničkih znakova i karakteristika potječe od engleskog liječnika Johna Langdona Downa, koji je još 1866. godine prvi opisao sindrom.    U RH prema podacima HZJZ-a na dan 13. 3. 2023. iz Registra osoba s invaliditetom živi 1962 osobe. Najveći broj osoba sa sindromom Down je u dobi od 0 do 20 godina. Godišnje se rodi od 45 do 50 djece sa sindromom Down.    U zadnjih 20 godina napravljen je značajan pomak u odgojno-obrazovnom području za djecu i mlade sa sindromom Down. Djeca su sve češće uključena u redovne dječje vrtiće. Od 2007. godine prvi učenik sa sindromom Down ulazi u redovnu školu uz pomoćnika u nastavi i od tada je oko 150 djece/mladih završilo ili pohađa osnovne i srednje škole. Zahvaljujući obrazovanju mladi su dobili mogućnost zapošljavanja.    Svjetski dan osoba s Down sindromom prvi puta obilježen je u Singapuru 2006. godine.

Osnovna škola "Fran Koncelak" Drnje