2022-02-21 09:55:21

Dan sigurnijeg interneta

Pregršt aktivnosti u sklopu obilježavanja Dana sigurnijeg interneta provodili su naši učenici u cijeloj školi pod vodstvom učiteljica informatike Tatjane Perić, Nikoline Ritoša i Adele Stilin.

Učenici prvog razreda u Drnju, Torčecu i Sigecu upoznavali su se s uređajima iz prošlosti i uspoređivali smo ih s digitalnim uređajima sadašnjosti. Sve to povezali smo s internetom i koliko nam je danas olakšana komunikacija, ali i koliko “vreba” opasnost iz korištenja interneta. Razgovarali smo o načinima sigurnosti pretraživanja interneta i iznosili svoje razmišljanje o tome što je za nas internet i kako ga zamišljamo. Napravili smo zadatak gdje smo crtali kako mi to zamišljamo internet, na što ga dijelimo. Za kraj smo se upoznali s edukativnom igrom gdje igrajući učimo o sigurnosti na internetu. 

 

   


Učenici drugih razreda u Drnju, Torčecu, Sigecu i Peterancu su se bavili nasiljem putem interneta (Cyberbullying). Za početak su rješavali kviz u online alatu Kahoot o sigurnosti i odgovornom ponašanju na internetu. Zatim smo pročitali strip o provođenju nasilja putem interneta te pisali savjete dječaku koji se našao u problemu. Savjeti u se odnosili na to kako se zaštititi od nasilja na internetu.

 

           


Učenici trećih razreda u Drnju, Torčecu, Peterancu i Hlebinama i Sigecu imali su temu “Moj štit na računalu”. Raspravljali smo o tome što nas štiti od interneta,  rješavali kviz u online alatu Wizzer, igrali natjecateljsku igru u parovima, izrađivali su vlastite štitovi koji nas mogu zaštititi od svih neugodnosti kada istražujemo, učimo, zabavljamo se ili igramo igrice. Za kraj su u istim parovima rješavali listić gdje su pisali za što koriste internet, što im je najbolje kad su online, dijelili savjete za sigurnost, što smijemo, a što ne kad smo na internetu.

 

 

 

Četvrti razredi u Drnju i Torčecu bili su okrenuti računalnim mrežama i uporabi mobitela i raznovrsnih aplikacija koje nam život čine zabavnijima. Za početak su ponavljali svoje znanje o računalnim mrežama u alati Quizizz. Uz prezentaciji smo pričali o korištenju računalnih mreža, dizajnirali vlastite mobitele i objašnjavali svrhu aplikacija te koje su opasne, a koje ne. 

 

  Učenici predmetne nastave igrali su igru "Potraga za boljim internetom" koju su organizirali Udruga Suradnici u učenju, petim razredima je podijeljen vodič o tome kako se zaštiti u svijetu interneta i mobilnih aplikacija, a osmi razredi su raspravljali o tome što su dezinformacije, kakve sve vrste dezinformacija postoje, kada se one najviše šire i kako prepoznati dezinformacije, na temelju edukativne brošure.  

Osnovna škola "Fran Koncelak" Drnje