Škola za život u Erasmus+ projektu SLAM

Autor: Stjepana Kadić, 9. 10. 2019.

Povodom Svjetskog tjedna svemira (4. – 10- listopada), u sklopu Erasmus+ projekta SLAM (STEM Learning Activities & Methods) jučer je, 9. listopada, u Područnoj školi Josipa Generalića Hlebine održan projektni dan na temu svemira.

Datumi obilježavanja Tjedna nisu slučajan odabir, nego se odnose na dva značajna događaja: lansiranje prvog satelita u povijesti čovječanstva, Sputnjika 1, koje se dogodilo 4. listopada 1957. godine te potpisivanje Povelje o miroljubivom korištenju Svemira 10. listopada 1967. godine. World Space Week Asocijacija (WSWA) je najveća svjetska obrazovna organizacija povezana sa svemirom, koja ima nacionalne koordinatore u preko 80 država širom svijeta, a Hrvatska ga ima od 2012. godine.

Erasmus+ tim je na početku školske godine školskim kurikulumom s jasnim ishodima planirao projektni dan za sve hlebinske učenike od 1. do 8. razreda u svim predmetima. Sa željom da učenicima približe znanost i svemir, hlebinski učitelji organizirali su mnogobrojne aktivnosti. Sve provedene radionice prožete su idejom Škole za život, koja teži praktičnoj primjeni znanja i aktivnom sudjelovanju učenika.

Organiziran je Svemirski escape room, gdje su učenici primijenili znanja iz matematike. Istovremeno, uz kratka predavanja i upute, učenici razredne nastave izrađivali su Sunčev sustav i astronaute.

Učenici su na radionici Ponesi svemir u džepu izrađivali svemir u bocama, koje su oslikavali s vanjske strane prikazujući sazviježđe izrađeno bojom koja svijetli u mraku. Na radionici Put u Svemir učenici su izrađivali rakete od plastičnih boca, koje su potom lansirali uz pomoć sode bikarbone i octa.

Dvije radionice pokazale su da se i strani jezici dobro slažu sa znanošću. Radionica Milchstraβe upoznala je učenike sa Sunčevim sustavom na njemačkom jeziku, gdje je svaki učenik izradio svoj sustav u obliku knjižice, a na radionici Solar System su izradili svoje sustave uz pomoć uputa na engleskom jeziku.

Svoje mjesto u znanstvenom danu pronašla je i medijska kultura. Učenici su gledali animirani film Krava na mjesecu, a zahvaljujući Općini Hlebine gledali su i monodramu Mali princ. Vlastitu adaptaciju spomenutog romana u obliku scenskog kolaža izveo je mladi glumac Gradskog kazališta Đurđevac, Leo Filip Kovačić, a uvodnu riječ održala je cijenjena spisateljica Božica Jelušić. Nakon predstave, učenici su izrađivali plakat s citatima iz Malog princa te se zabavili slažući slagalicu raketa.

Za potpuni doživljaj svemira, u Galeriji Josipa Generalića bio je postavljen planetarij, koji su posjetili svi učenici.

Od 2014. do 2018. godine Hrvatska se nalazila u prvih 10 država u svijetu po broju organiziranih događanja povodom Svjetskog tjedna svemira, a nadamo se da smo tome i mi doprinijeli ove godine.

Škola za život u Erasmus+ projektu SLAM

Autor: Stjepana Kadić, 9. 10. 2019.

« Ožujak 2024 »