Eratostenov eksperiment

Autor: Stjepana Kadić, 30. 3. 2021.

U Drnju je 22. ožujka 2021. godine proveden globalni Eratostenov eksperiment. U njemu sudjeluju brojne škole diljem svijeta i to u trenutku kad je Sunce u prikladnom položaju. Računaju opseg Zemlje koristeći običan štap i metar za mjerenje. Cilj eksperimenta je poticanje istraživačkog učenja.
Zadnjih nekoliko godina stotine hrvatskih učitelja iz osnovnih i srednjih škola sudjeluje u ovom jednostavnom globalnom eksperimentu i provodi mjerenje opsega Zemlje u suradnji sa školama diljem svijeta.
Učenici petih razreda zajedno s učiteljicama Izabelom Zvonar Horvat i Ksenijom Vargom izmjerili su opseg Zemlje pomoću štapa i sunčeve sjene.

Mjerili su duljinu sjene štapa u solarno podne te prema izmjerenim podacima nacrtali pravokutan trokut koristeći Geogebru. Tako su dobili kut upada sunčevih zraka 45.4°.
Iz izmjerenih podataka i udaljenosti do zamišljenog mjesta na ekvatoru izračunali su da je opseg Zemlje 40 679 km, što je 604 km više nego stvarni opseg.
Razmijenili su podatke s još nekoliko škola iz Grčke, Italije, Hrvatske i Nizozemske. Ovim eksperimentom je i nakon završetka Erasmus+ projekta SLAM nastavljena suradnja s partnerskim školama.
Najbolji rezultat dobili su, u suradnji s ISIS Europa, Pomigliano D'arco u Italiji. Izračunali su da je opseg Zemlje 40 499 km.

Eratostenov eksperiment

Autor: Stjepana Kadić, 30. 3. 2021.

Krovna mapa za ovu stranicu nije postavljena, pa nema dokumenata za prikaz.

« Travanj 2021 »

Ukupno: 204765