Narančasti dan obilježen STEM radionicama, radionicama o toleranciji i obnovom učionica

Autor: Stjepana Kadić, 11. 9. 2019.

Zahvaljujući našoj asistentici Petri Ciganek saznali smo za natječaj kompanije GlaxoSmithKline na koji nas je prijavila učiteljica Ana Tustonjić Dombaj. GlaxoSmithKline (GSK) je globalna i znanošću vođena zdravstvena tvrtka, koja djeluje kroz tri odvojena poslovna odjela - istražuju, razvijaju i proizvode inovativne receptne lijekove, cjepiva i proizvode za samoliječenje, njegu i očuvanje zdravlja. S obzirom na to da je naša škola izabrana na natječaju, GSK je financirao krečenje zidova u 11 učionica te obnavljanje opreme i namještaja u učionici za kemiju, fiziku i biologiju.

Jučer, 10. rujna 2019., su u sklopu Narančastog dana školu u Drnju posjetili su zaposlenici GSK i njihovi partneri - Peter Clements iz Veleposlanstva Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije, zamjenik veleposlanika, magistrice Ana-Marija Cikoš, Marija Banožić i Martina Jakovljević s Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Osijeku te Zlatko Martić, ravnatelj Obrtničke škole Koprivnica. Sudjelovali su u STEM radionicama i radionicama tolerancije. Akciju je došao podržati i zamjenik Koprivničko-križevačkog župana, g. Ratimir Ljubić.

Znanstvenice s Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku su kroz STEM radionice predstavile ljepotu kemije. Prikazale su proces otkrića u kemiji, kao i korištenje pronađenih otkrića za praktičnu primjenu u svakodnevnom životu, stoga su učenici imali priliku naučiti kako se izrađuju paste za zube, sapuni, balzami za usne i pjenušave kupke.

Radionice tolerancije, na kojima su učenici kroz likovni rad progovarali o zajedničkim vrijednostima koje nas spajaju, vodile su gđa. Nikolina Eraković, gđa. Ivanka Mardešić, dr.med. i socijalana pedagoginja Renata Tišler.

Narančasti dan hrvatska je inačica Orange Daya (dan borbe protiv nasilja nad ženama i djevojčicama), globalne inicijative tvrtke GlaxoSmithKline, koja se redovito održava još od 2009. godine. Zaposlenici kompanije odabiru i zatim volontiraju u nekoj nevladinoj, dobrotvornoj ili edukacijskoj organizaciji, pojedinačno ili s kolegama iz tima. Sudionici Narančastog dana u našoj školi obnovili su u velikoj radnoj akciji i zidove i panoe učionica, a GSK je donirao opremu za potrebe nastave kemije - vage, epruvete i sitniju opremu za izvođenje pokusa u osnovnoškolskoj nastavi.

« Studeni 2019 »