Upoznavanje ciparskog obrazovnog sustava

Autor: Stjepana Kadić, 14. 3. 2019.

Učenici: Laura Pleša (8., Hlebine), Dominik Horvat (8., Hlebine), Renato Dukarić (8. a), Lea Čižmešija (8. b), Nicol Eršeg (8. a), Iva Betlehem (8. b) i Emina Hrženjak (8. b)              Učiteljice: Dunja Valenčak, Renata Tišler, Ana Tustonjić Dombaj

Učenici i učitelji naše škole boravili su u sklopu Erasmus+ projekta SLAM – STEM Learning Activities & Methods sedam dana u Cipru (17. - 23. veljače 2019.) zajedno s ostalim partnerskim školama iz Estonije  i Grčke. Cilj projekta je popularizacija STEM predmeta.

Ciparksa škola, The Heritage Private School, smještena je Limassolu, najvećem ciparskom gradu. U sedam dana upoznali su se s obrazovnim sustavom, kulturom i životom ne samo Ciprana već i ostalih nacionalnosti, kojih je u Cipru mnogo. The Heritage Private School privatna je škola koju pohađa 1000 učenika iz više od 50 zemalja.

Učenici iz svih partnerskih škola su tijekom cijelog tjedna prisustvovali nastavi koja se, osim nastave stranih jezika, odvija na engleskome jeziku. Škola je vrhunski opremljena i obiluje tehnologijom koja se koristi na satu. Od sedmog razreda na dalje svaki učenik ima vlastiti tablet i online bilježnice te su svi međusobno povezani u oblacima (clouds). Svaki učenik nosi školsku uniformu, djevojčice imaju suknje i košulje, a dječaci hlače, košulje i kravate. Škola se sastoji od tri zgrade – vrtića, osnovne i srednje škole. Imaju nogometni teren koji odgovara FIFA-inim standardima, košarkaško, odbojkaško i tenisko igralište te zagradu za IT.

Učenici koji su posjetili The Heritage Private School naučili su mnogo u tjedan dana, a najviše o toleranciji – svi su jednaki, bez obzira na porijeklo, nacionalnost ili boju kože.

Na zajedničkom druženju u školi svaka se država  predstavila prezentacijom na engleskom jeziku.

Svi učenici i učitelji prisustvovali su školskom mjuziklu „As you wish“, koji ih je oduševio.

Važno je napomenuti i da su se sva djeca zbližila sa svojim zamjenskim obiteljima, kod koji su boravili gotovo tjedan dana.

Treba naglasiti da takva vrsta projekta doprinosi razvoju svakog pojedinca te mu pruža i mogućnosti za budućnost. Cijeli projekt je financiran sredstvima programa Europske unije Erasmus+.

Ana Tustonjić Dombaj, koordinatorica projekta

album&album_id=623642024741647