« Studeni 2018 »

Roll up Prilika za sve 3.pdf

Festival INCLUSIA 2018
Autor: Maja Hižman, 13. 4. 2018.

U srijedu, 11. travnja, učiteljica Adela Jadan, pomoćnica u nastavi u našoj školi, sudjelovala je u festivalu INCLUSIA 2018 u Klagenfurtu, Austrija na mjestu izvoditeljice plesnih aktivnosti. Adela je volonterka u Udruzi osoba s invaliditetom „Bolje sutra“ Grada Koprivnice. Nositelj aktivnosti ovog projekta je Udruga “INCLUSIA, people – as we are” iz Klagenfurta, dok je Udruga “Bolje sutra” partner s još dvije udruge osoba s invaliditetom iz Mađarske i Slovenije. Članovi Udruge i volonteri svoje aktivnosti priredili su u školi Europagymnasium. Odvijale su se dvije aktivnosti. Prva je bila plesna koju je vodila Adela Jadan. Pokazala je učenicima i ostalim sudionicima kako se može i u neke plesne pokrete uključiti osobe u invalidskim kolicima i s teškoćama u kretanju. Radilo se o tradicionalnim plesovima Podravine prilagođenima osobama s invaliditetom. Svi su odlično prihvatili ovu aktivnost i dobro se zabavili. Druga aktivnost je bila izrada kolača od tijesta od koprive. Učenici su dobili ranije pripremljeno tijesto koje su razvaljali i „modlicama“ izrađivali razne oblike kolača. Nekoliko sportskih aktivnosti priredila je i škola domaćin pri čemu smo se svi zajedno zabavili i naučili nešto novo.

Ovakvim pristupom i aktivnostima radi se na senzibilizaciji djece i odraslih o uključivanju osoba s invaliditetom u svakodnevne procese i događanja. Sama škola Europagymnasium je dobar primjer kako su, bez obzira na razlike, različitosti vrijedan dio zajednice. U aktivnostima su sudjelovale još dvije udruge, iz Slovenije i Mađarske gdje smo svi zajedno pokazali da različitosti SPAJAJU ljude.

Na kraju prekrasnog dana Udruga je posjetila Planetarij u kojem su doživjeli fantastično putovanje po našoj galaktici uz puno zanimljivih pitanja o životu u svemiru.

Kako im je bilo pogledajte u fotogaleriji!

Učiteljica Adela Jadan