« Srpanj 2018 »

Roll up Prilika za sve 3.pdf

Igrokaz „Tko je Nataša?“
Autor: Maja Hižman, 12. 4. 2018.

27. ožujka Područna škola Sigetec ugostila je Udrugu „Bolje sutra“ i Varaždinsku televiziju koja je snimila prilog za emisiju „Pravi smjer“. To je emisija, koja između ostaloga pokušava podići svijesti javnosti o sposobnostima i doprinosu osoba s invaliditetom, te promicati i poštivati njihova prava i dostojanstvo, uključujući borbu protiv stereotipa i predrasuda prema osobama s invaliditetom. Volonteri Udruge prikazali su učenicima igrokaz „Tko je Nataša?“ koji govori o djevojčici Nataši u invalidskim kolicima koja dolazi u novu sredinu te uz pomoć psića Pepsija stječe nove prijatelje, između ostalog i dječaka Marka koji se bojao pristupiti Nataši jer nije znao kako bi se igrao s njome. Nakon predstave predsjednica Udruge Marija Mraz poučila je učenike kako se ponašati prema osobi u kolicima, kako joj pristupiti i kako joj pomoći te su učenici spremno demonstrirali i osjetili kako je zapravo sjediti u kolicima i koliko je teško sam se kretati po mjestima gdje se nalaze arhitektonske barijere. Posebnost igrokaza je njegova prilagođenost i učenicima Romske nacionalnosti. Naime, uz pomoć volontera Alena Horvata igrokaz je djelomično preveden na romski jezik što je najviše oduševilo učenike Rome jer se gotovo nikad ne sreću aktivno u školama sa svojim materinskim jezikom. Igrokaz je priredila, a male ali velike volontere je pripremila učiteljica Adela Jadan.
Prilog možete vidjeti ovdje.

Učiteljica Adela Jadan