Eratostenov eksperiment i u Hlebinama

Autor: Maja Hižman, 22. 3. 2017.

21. ožujka u podne učenici osmog razreda Područne škole Josipa Generalića sudjelovali su u Eratostenovom eksperimentu. Eratostenov eksperiment je globalni eksperiment u kojem se mjeri opseg Zemlje po meridijanu, kada sunčeve zrake padaju na ekvator pod pravim kutom, a za koji je potreban samo štap i sunčeva sjena.

Tako učenici diljem svijeta, u trenutku kada je Sunce na prikladnom položaju, računaju opseg Zemlje koristeći jednostavan štap. Cilj eksperimenta, između ostalog je i poticanje istraživačkog učenja.

Prvi korak koji su učenici napravili je koristeći Stellarium (alat koji prikazuje nebo u realnom vremenu i pogledu kako bi ga vidjeli golim okom, dalekozorom ili teleskopom) odredili lokalno solarno podne.

Nakon toga izašli smo van i podijelili se u tri grupe.

Prva grupa je radila uz pomoć učitelja fizike Roberta Penteka. Mjerili su duljinu sjene postavljenog štapa od jednog metra.

Druga grupa je mjerila sjenu i visinu kipa, te pomoću tih podataka određivala potrebne veličine. Pomagala im je učiteljica Ksenija Varović.

Treća grupa je mjerila duljinu sjene štapa od jednog metra. Oni su koristili i micro:bit (računalo za određivanje horizontale u dvije osi). Uz njih je bio učitelj Vedran Janković.

Nakon što su učenici izmjerili duljinu sjene štapa pristupili su izračunavanju opsega Zemlje. Koristeći Geogebru (program dinamičke matematike) izračunali su vrijednost kuta upada sunčevih zraka od 45,62°.

Dobivene izmjerene i izračunate podatke izmijenili su i s drugim školama partnerima, a jedna o njih bila je osnovna škola Ivana Mažuranića iz Tomislavgrada. Izračunali su opseg Zemlje u iznosu od 38 857 km što je prihvatljivo.

Autorica: Ksenija Varović

« Lipanj 2019 »