Projekt "Memento prijateljstva 3"

Autor: Maja Hižman, 17. 10. 2016.

U sklopu projekta "Memento prijateljstva 3" pokrenutog od strane Udruge hrvatskih učitelja razredne nastave Zvono (više na: http://mementoprijateljstva.weebly.com/) 3. b razred PŠ Sigetec odradio je prvu radionicu pod nazivom "SLUŠAM - NE SLUŠAM". Učenici su na zanimljiv način osjetili kako se trebaju poštivati pravila ponašanja i autoriteta. U uvodnom dijelu sata prisjetili smo se razrednih pravila. U glavnom dijelu sata odglumili smo dvije scene: u prvoj sceni jedan učenik mijenja učiteljicu i dobiva tajni naputak što treba raditi, dok ostali učenici (zajedno s učiteljicom) ostaju u ulogama učenika i dobivaju tajni naputak kako se neprimjereno ponašati (ometati učitelja). Nakon scene raspravljali smo o njihovom ponašanju prema učitelju i prema radu, kako su se osjećali, što im je najviše smetalo. U drugoj sceni druga učenica glumi učiteljicu i dobiva tajni naputak što raditi dok ostali učenici dobivaju jednak tajni naputak o slušanju učiteljice i da rade sve što im se kaže. Nakon scene raspravljali smo o njihovom ponašanju, uspoređivali obje scene i zaključili da se svi bolje osjećamo i ljepše radimo kada poštujemo pravila ponašanja i autoritet (učiteljicu). Na kraju sata svaki učenik na samoljepljivi papirić piše jednu rečenicu o tome kako se treba ponašati i poštivati autoritet te ih lijepimo na karton. Učenici su uživali u ovoj radionici i izrazili želju za više ovakvih načina rada.

Učiteljica: Adela Jadan