Otvorenje izložbe "Zlatne godine" uz oproštaj od osmaša

Autor: Maja Hižman, 10. 6. 2016.

Posljednji dan nastave za neke je zaista bio posljednji dan u osnovnoj školi. Ispratili smo osmaše uz otvorenje izložbe učenika osmih razreda pod nazivom „Zlatne godine“. Više o ovoj temi čitajte u nastavku ove vijesti.

Otvorenju izložbe i oproštaju od osmaša prisustvovao je zamjenik župana Ivan Pal. Na službenih stranicama županije preko poveznice možete pročitati koje im je riječi uputio gos. Pal.

Dragi osmaši, nećemo vas zaboraviti! Hvala na svim pisanim i nepisanim tragovima koje ste ostavili našoj školi! Neke od pisanih tragova čitajte u Godišnjaku 2016.

A uspomena na posljednje druženje stoji u našoj Foto-galeriji!

Sretno i zapamtite:

Život je najzanimljivija škola za onoga tko je spreman učiti.

Trudite se biti ono što jeste, a ne ono što mislite da biste trebali biti!

Osvrt na likovne  radove

Učenici OŠ „Fran Koncelak“  Drnje  oslikali su motive iz pjesme Zlatne godine koju je Zlatan Stipišić Gibonni napisao u suradnji sa Zrinkom Tutićem za istoimeni film.

Ponavljajući prošlogodišnji uspješni koncept, profesor Mario Dimić i ove je godine odlučio dati učenicima kreativan zadatak spajanja likovne i pop kulture. Učenici su dobili zadatak vizualizirati motive iz pjesme Zlatne godine fokusirajući se na umjetnički izraz te istovremeno izostavljajući političke konotacije kojima je pjesma obojena.

Uslijedila je nastavna integracija Hrvatskog jezika i Likovne kulture u kojoj su učenici izdvajali metafore i motive koje će koristiti u svojem likovnom izričaju. Učenici su najprije odslušali pjesmu kako bi osjetili atmosferu koju su kasnije u stvaralačkom činu prenijeli na papir. Nakon toga je slijedilo skiciranje pojedinih motiva te slaganje istih u kompoziciju. S obzirom na tematiku pjesme, u radovima prevladavaju motivi: tamne crne pozadine („noć bez zvijezda“), zgrade prikazane geometrijskim likovima („gradovi bez imena“), cesta koja se vizualno sužava. Budući da je pjesma pisana u A-molu i ispunjena melankolijom, učenici su odabrali prigodne likovne tehnike: crtež olovkom, linorez i akrilne boje.

Učenicima se izrazito svidio ovaj zanimljivi zadatak u kojem su mogli likovno izraziti subjektivni doživljaj poznate pjesme. Izjavili su da bi voljeli da je u nastavnom programu više ovakvih zadataka u kojima se mogu kreativno izražavati. Učeničko oduševljenje temom odrazilo se i na kvalitetu njihovih radova koji su se pokazali iznimno uspješnima.

Između ovih kreativnih radova posebno zapažen uspjeh ostvario je rad Davida Dražilovića. Njegov je linorez uvršen u izložbu „Radost slikanja uz glazbu“ Hrvatske glazbene mladeži te je od pristiglih 1100 likovnih radova odabran među 130 najboljih. Rad je izložen u predvorju dvorane  Vatroslava Lisinskog u Zagrebu, u travnju 2016. godine. Nagrada dodatno dobiva na važnosti samom činjenicom što je selekciju radova obavljao ugledni akademik Tonko Maroević.

Autorica osvrta: Vedrana Vetma