Sat hrvatskoga jezika u Institutu

Autor: Stjepana Kadić, 15. 3. 2021.

Tijekom Mjeseca hrvatskoga jezika (21. veljače – 17. ožujka) znanstvenici Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje održavaju brojna predavanja iz hrvatskoga jezika na digitalnim platformama, i to prema dogovoru i rasporedu s učiteljima i nastavnicima hrvatskoga jezika.

Kao dio aktivnosti novog Erasmus+ projekta TITLE, učiteljica Martina Hrastić Farkaš dogovorila je 9. ožujka 2021. jedno od ponuđenih predavanja. Kratko i edukativno online predavanje Kako nastaje rječnik? održala je zaposlenica Instituta Maja Matijević. Gđa Matijević radi kao asistentica na Odjelu za hrvatski standardni jezik u okviru Projekta razvoja karijera mladih istraživača – izobrazba novih doktora znanosti za rad na projektu Hrvatski mrežni rječnik – Mrežnik.

Predavačica je s učenicima ponovila već usvojene pojmove poput gramatike, pravopisa i rječnika, a nakon toga ih upoznala s leksikografijom, prvim rječnicima i konkretnim primjerima riječi s više različitih značenja. Učenike je zanimalo koliko dugo traje priprema rječnika, na što je bilo teško dati općeniti odgovor, jer je svaki rječnik drukčiji – od jednojezičnog do višejezičnog. Međutim, saznali su da posljednje 4 godine predavačica s još 14 suradnika radi na rječniku od 10 000 najčešćih riječi! Kod značenja riječi dolazi do rasprava o tome gdje treba postaviti granicu te koliko duboko ići u značenje pojedine riječi – primjerice, hoće li za stroj pisati i da je uređaj, aparat i naprava ili ne. Predavačica je svoje izlaganje završila preporukom korisnih mrežnih stranica vezanih za pravopis, gramatiku i rječnike.

Učenici su se u upitniku, koji im je pripremila šk. knjižničarka Stjepana Kadić, pozitivno izjasnili o ovakvom obliku predavanja i približavanju materinskog jezika, ali bi ubuduće htjeli biti aktivniji u komunikaciji. Još jednom, dragi učenici, značenje riječi možemo pronaći u rječniku, a ne riječniku.

« Travanj 2021 »

Ukupno: 204764